Konsultant - Ślubna Gwardia

Przejdź do treści
Czy Konsultant Ślubny jest potrzebny ?? Niżej kilka odpowiedźi na to pytanie .


Wedding planner, po polsku nazywany konsultantem ślubnym, to pojęcie znane do tej pory głównie z amerykańskich filmów. Fani Jennifer Lopez znają zapewne jej kreację z obrazu pt. "Powiedz tak", gdzie tylko zimna krew głównej bohaterki wraz z zestawem narzędzi, jakiego mógłby pozazdrościć sam James Bond, ratują z opresji nawet zmierzające prostą drogą ku katastrofie wesela. Wbrew pozorom, konsultanci ślubni także na polskim rynku usług weselnych obecni są już od kilku lat.
Żyjemy w epoce, w której oszczędność czasu stała się koniecznością, a jednocześnie głównym czynnikiem sukcesu. Zakupy robimy nie wychodząc z domu, żywimy się w fast foodach, niejednokrotnie także decyzję o założeniu rodziny odkładamy w nieokreśloną przyszłość ze względu na brak czasu. Tym niemniej, liczba zawieranych małżeństw nie zmniejsza się. Wystarczy odwiedzić organizowane we wszystkich większych miastach targi ślubne, by przekonać się, że młodzi ludzie chcą się pobierać i chcą także, aby ich najważniejszy wspólny dzień był piękny i niezapomniany.
Konsultant ślubny może pomóc Narzeczonym w dwóch podstawowych kwestiach. Przede wszystkim, jego rozeznanie na rynku pozwala polecać Młodym Parom tylko sprawdzonych i zaufanych podwykonawców. Nie ma nic gorszego, niż drobiazgowo zaplanowane wesele, podczas którego muzycy upijają się, kuchnia wydaje chłodne posiłki, a fotograf robi jedynie kilka zdjęć, po czym się żegna. W dniu ślubu Para Młoda, jak i ich rodzice czy świadkowie, niewiele mogą już zrobić, jeśli tak się zdarzy. Przede wszystkim jednak, tego dnia najważniejsi uczestnicy wesela nie powinni już troszczyć się o jego prawidłowy przebieg. Nie bez powodu wiele miesięcy poświęcamy, by dopracować każdy szczegół, wydajemy pokaźną sumę pieniędzy, aby w tym tak długo wyczekiwanym dniu móc cieszyć się, bawić, chłonąć każdą chwilę, a jeśli płakać – to tylko ze wzruszenia.
Po drugie, powierzenie konsultantowi ślubnemu organizacji choćby niektórych elementów wesela, oznacza, że to on ma przed sobą szereg spotkań z usługodawcami. Przygotowywanie ślubu czy przyjęcia na pewno może być przyjemnością, ale obejmuje też dokonywanie wielu ustaleń, dopilnowanie szczegółów, o których zapominamy ze względu na ich mnogość (nakrycie stołu, oświetlenie sali i wiele innych). Jeśli napięty harmonogram wynikający z pracy zawodowej czy innych obowiązków sprawia, że Para Młoda nie może poświęcić się w pełni dopracowywaniu detali, lepiej zdać się na pomoc fachowców, dzięki którym będzie można mieć pewność, że ten niezwykły dzień nie zostanie w żaden sposób zakłócony.
Szczególną usługą oferowaną przez firmy zajmujące się konsultingiem ślubnym jest koordynacja podczas samego ślubu i wesela. Miesiące przygotowań, mnóstwo czasu poświęconego na organizację, a i tak w dniu uroczystości pozostaje wiele rzeczy do dopilnowania. Ktoś musi dostarczyć kwiaty, czasem także samochód, zająć się przyjezdnymi gośćmi, odebrać tort, pokierować przed kościołem sypaniem pieniędzy na szczęście, przetransportować kwiaty i prezenty na salę weselną lub do domu. Także podczas wesela odbywają się niektóre rozliczenia (choćby z zespołem muzycznym czy DJem), a czasami zdarzają się nieprzewidziane wypadki, wymagające szybkiej reakcji. Zwyczajowo tymi wszystkimi czynnościami zajmowali się rodzice lub świadkowie, ale przecież i dla nich jest to dzień pełen wzruszeń, niezapomnianych chwil. Oni także powinni mieć czas dla siebie – na makijaż, fryzurę, uczestnictwo w sesji zdjęciowej czy wreszcie, i co najważniejsze, na zadumę i skupienie. Konsultant ślubny nie uczestniczy bezpośrednio w weselu, może więc z powodzeniem zająć się podobnymi sprawami, dbając tym samym o płynny i bezproblemowy przebieg wszystkich wydarzeń tego dnia.
Kiedy warto skorzystać z usług konsultanta?
•        Jeśli nie mamy czasu na samodzielną organizację wszystkich szczegółów wesela
•        Jeśli chcielibyśmy zorganizować ślub w miejscu szczególnie dla nas ważnym (np. miasto, gdzie się poznaliśmy), ale mieszkamy zbyt daleko, by móc zrealizować to na własną rękę
•        Jeśli mieszkamy za granicą, a całością przygotowań nie chcemy obciążać bliskich w kraju
•        Jeśli chcemy tylko decydować o wyborze podwykonawców, ale bieżącą współpracę i negocjacje z nimi zlecić komuś innemu
•        Jeśli chcemy mieć pewność, że w organizacji naszego wesela wezmą udział tylko sprawdzone firmy z branży ślubnej
•        Jeśli mamy na tyle dużo ograniczeń (krótki czas na organizację uroczystości, niewielki budżet, bardzo wielu gości), że przygotowanie ślubu i wesela w zgodzie z nimi wymaga szczególnie dobrej znajomości lokalnego rynku usług
Po czym poznać dobrego konsultanta?
•        Na każdym etapie prac kieruje się oczekiwaniami Narzeczonych. Wsłuchuje się w Ich potrzeby, dostosowuje swoje propozycje do wizji Pary Młodej.
•        Indywidualnie podchodzi do każdego projektu – lepiej uważać zwłaszcza na te firmy, które forsują tylko pojedyncze sale weselne czy zespoły. Zależnie od koncepcji wesela (dworskie, wiejskie, góralskie..) konieczne jest różne podejście do pracy.
•        Pomaga zharmonizować zgłaszane oczekiwania. Dzięki temu wesele będzie spójną, niepowtarzalną całością, a nie tylko zbiorem niepowiązanych elementów.
•        Może pochwalić się dotychczasowymi realizacjami – za pomocą zdjęć czy filmów pokazać wesela, które zorganizował do tej pory. Każda uroczystość jest inna, bo różne są oczekiwania Klientów, ale jeśli przebiega sprawnie i odbywa się bez „wpadek”, to przemawia na korzyść konsultanta.
•        Proponując Klientom usługi podwykonawcy ilustruje je próbkami jego pracy. Tym samym, zamiast kilku spotkań z fotografami, kilku spotkań z kamerzystami itd. umożliwia wybór usługodawców podczas jednego spotkania, nawet w domu u Klienta.
•        Pilnuje formalnej strony współpracy – podpisuje umowy z Narzeczonymi, ale także z podwykonawcami. Dokumentuje przepływ pieniędzy – na życzenie wystawia rachunek, fakturę. Dostosowuje się do potrzeb Klientów umożliwiając im np. dogodną formę płatności.
Wbrew częstym obawom, współpraca z konsultantem ślubnym nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami. Dobry konsultant najpierw dowie się, jakim budżetem dysponuje Młoda Para, a następnie zaproponuje taki kosztorys wybranych elementów uroczystości, aby sprostać zadanym kryteriom. Nie jest prawdą, jakoby organizacja wesela możliwa była jedynie przy astronomicznych kwotach. Jest ona trudna dla osób nie znających rynku, ale nie powinien to być problem dla profesjonalnej firmy obeznanej w branży.
Wynagrodzenie konsultanta najczęściej obliczane jest jako ustalony procent od kosztu usług podwykonawców przez niego rekomendowanych. Często jednak kwota ta ulega zmniejszeniu, gdyż konsultant ze względu na stałą współpracę z wybranymi firmami otrzymuje od nich prowizje lub preferencyjne ceny, dzięki czemu Para Młoda nie musi być obciążona dodatkowymi opłatami.
Większość firm zajmujących się consultingiem ślubnym oferuje możliwość niezobowiązującego spotkania i rozmowy na temat kształtu ewentualnej współpracy. Warto skorzystać z takiej okazji, choćby po to, aby upewnić się, że decyzja o skorzystaniu z usług konsultanta lub też o rezygnacji z tego, będzie słuszna.
[image:image-0]
Ślubna Gwardia ,,Twój Ślub - Nasz Cel''
kontakt: 795-986-446, 796-887-729
Wróć do spisu treści